Odchudzanie, inaczej redukcja masy ciała, na ogół koncentruje się na wykorzystywaniu drastycznych planów żywieniowych. Większość z nich zawiera w sobie skrupulatnie zarządzony jadłospis.

Nie napomyka jednakże o dwóch ważnych produktach - wodzie i błonniku.

Woda mineralna, jako źródło życia, korzystna jest nam do prawidłowego funkcjonowania. Z lekcji anatomii człowieka każdy najpewniej pamięta, że człowiek składa się z wody w powyżej 70%. Odwodnienie organizmu ludzkiego może przyczynić się do licznych problemów zdrowotnych a uczucie pragnienia to jedynie jeden z wielu symptomów, który może zaświadczać o takim stanie rzeczy.

Osoba nie prowadząca zintensyfikowanego (jeżeli gra toczy się o aktywność) trybu życia powinna spożywać na dzień od 1,5 do nawet 2 litrów wody na dzień.

Wszyscy, którzy trenują o wiele więcej. W żadnej diecie nie trzeba ograniczać spożycia płynów.

Wręcz przeciwnie - im znacznie więcej, tym odpowiedniej. Też błonnik jest nam nieodzowny do życia. Można go odnaleźć w naturalnych produktach oraz w suplementach diety. Jest to substancja, której organizm nie wchłania, lecz równolegle to naturalnie ona odpowiada za regulację procesów trawiennych. Zażycie trafnej ilości błonnika na dobę warunkuje regularność wypróżnień, niwelację uczucia pełności, gazów i kłopotliwych wzdęć.

Naukowcy dowiedli też, że brak błonnika może posiadać oddziaływanie na powstawanie żylaków odbytniczych! Jak widać obojętnie od stosowanej diety, lub to redukcyjnej czy oczyszczającej, w każdej z nich ma odkryć się woda i omawiany już zbawienny błonnik..